Okna jako element izolacji budynku

Kwiecień 27, 2017

Okna jako element izolacji budynku

Ocieplanie domu to proces kosztowny, jednak w perspektywie dłuższego czasu zdecydowanie opłacalny. Mniejsze straty energii grzewczej to oszczędność surowca, którego ceny są dość wysokie. Obojętne, czy mieszkanie ogrzewane jest węglem, gazem, czy za pomocą odnawialnych źródeł energii. Straty ciepła powinny być ograniczone do minimum, aby sam proces był tańszy i bardziej ekologiczny.
Wyłożenie ścian budynku surowcem izolującym to jednak nie wszystko. Duża część ciepła wydostaje się bowiem przez mało szczelne okna. Zjawisko to jest szczególnie odczuwalne w obiektach starego typu, gdzie wiekowe ramy okienne wyposażone są w zniszczone uszczelki o obniżonych właściwościach. To właśnie potrzeba zatrzymania energii jest przyczyną montowania podwójnych szyb. Taki zabieg pozwala na znaczne zmniejszenie poziomu wymiany temperaturowej i w efekcie wydajniejszą ochronę przed negatywnym procesem.

Solidne wykonane okna

Solidnie wykonane okna to takie, które całkowicie rozwiążą problem pojawiania się wilgoci w okolicy parapetu. Dobrze ocieplony budynek użytkowany w prawidłowy sposób powinien być odporny na tworzenie się grzyba, dlatego ważne jest, by wszystkie elementy izolacji były odpowiednio szczelne. Ma to znaczenie przede wszystkim zdrowotne – przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach jest niezalecane w przypadku dzieci i osób starszych, lecz może być czynnikiem chorobotwórczym także u osób dorosłych. Zabezpieczenie przed grzybem powinno być zatem priorytetem podczas remontu lub wznoszenie budynku od podstaw. Zaniedbanie tego istotnego etapu może w najgorszym wypadku zakończyć się koniecznością przeróbki już zamontowanych elementów. Niestety usterki stają się czasem widoczne dopiero po latach, dlatego nie warto oszczędzać na czymś, co po upływie pewnego czasu zemści się na portfelu podwójnie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *